Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| 22 listopada 2024

Scroll to top

Top

Drewno i jego obróbka

Drewno i jego obróbka

         Czym jest drewno? Określenie to wydaje się być tak banalne do wytłumaczenia, że zadane pytanie może okazać się zbędne. Jednak wiele razy można spotkać się z błędnymi stwierdzeniami, które równoznaczną drzewo oraz drewno. Oczywiście wiadomym jest to, że jedno bez drugiego nie może funkcjonować. Aczkolwiek istnieje znaczna różnica w rozumieniu tych terminów, o której należy pamiętać przy każdej próbie ich definiowania.

            Źródło dla drewna stanowią lasy porośnięte drzewami. Zatem drewno możemy określić jako surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew. Nie są to pierwsze lepsze drzewa z brzegu lasu. Jak wiadomo każde drzewo (to przeznaczone na obróbkę) rośnie bardzo długo. Dlatego do ścięcia nadają się drzewa mające po kilkadziesiąt lat i w górę lat. Oznacza to, że drewno jest jednym z najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka.

            Każde ścięte drzewo transportowane jest do tartaku, gdzie tnie się je na deski o różnej szerokości. Świeżo ścięte drzewa są bardzo wilgotne (co wynika z faktu, że podczas wzrostu, pobierało soki i wodę niezbędne do życia za pomocą swoich korzeni). Dlatego też gotowe ścięte deski muszą zostać wysuszone, aby mogły przejść do kolejnego etapu zwanego obróbką drewna. Suszenie takich desek odbywa się albo w sposób naturalny poprzez swobodny obieg powietrza, lub w sposób sztuczny przy zastosowaniu specjalnych suszarni z rurami ogrzewającymi drewniane deski.

            Jeżeli chodzi o obróbkę drewna, to należy pamiętać, że ma ona nierozerwalny związek z rodzajem drewna poddawanego aktualnej obróbce. Każde drewno jest inne. Jedne są twarde, inne miękkie.  Mogą być drewna ciężkie jak i lekkie. Rozróżniamy drewna o różnej barwie, mniej lub bardziej wyraźnych słojach, szorstkiej lub gładkiej powierzchni. Znamienną cechą wielu z nich jest również charakterystyczny żywiczy zapach. Zatem zanim poddamy drewno jakiejkolwiek obróbce musimy mieć odpowiednia wiedze na ten temat.

            Sama obróbka drewna jest to szereg procesów technologicznych, którego celem jest nadanie odpowiedniego kształtu obrabianemu drewnu. Podczas tego procesu likwiduje się wady drewna {wynikające z jego natury) i poprawia się jego cechy naturalne. Jak również nadaje się mu odpowiedni wygląd, czyli taki jaki chcemy uzyskać w końcowym etapie obróbki. Celem każdej obróbki jest wytworzenie z drewna jakiegoś przedmiotu. Sam proces obróbki drewna możemy podzielić na: obróbkę mechaniczną, cieplno-wodną lub hydrotermiczną, chemiczną, fizykochemiczną, pierwiastkową oraz wtórną.

            Każdy  z wymienionych procesów obróbki drewna wymaga użycia siły mięsni człowieka (w przypadku obróbki ręcznej) lub odpowiednich maszyn oraz linii technologicznych, które w odpowiedni sposób przystosowane są do wykonywanych zadań. Dzięki czemu otrzymujemy materiał – drewno z którego stwarza się wiele przedmiotów, potrzebnych człowiekowi.