Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| 22 listopada 2024

Scroll to top

Top

Odmiany rzodkiewki – rzodkiewka wczesna, uprawa rozdkiewki

Odmiany rzodkiewki – rzodkiewka wczesna, uprawa rozdkiewki
damian

Rzodkiewka i odmiany rzodkiewki należą do rodziny kapustowatych. Jej częścią użytkową jest zgrubiały korzeń z białym rdzeniem. Warzywo to odznacza się krótkim okresem wegetacji. Uprawiane jest zazwyczaj w czasie wiosny jako przedplon oraz jesienią jako poplon. Obie uprawy wymagają dobrania odpowiedniej odmiany. Rzodkiewka odznacza się łatwością uprawy. Dlatego śmiało możemy siać ją w ogrodach przydomowych, działkowych czy na balkonie i tarasie w odpowiednio do tego dopasowanych pojemnikach. Rzodkiewka posiada wartości odżywcze, przede wszystkim witaminę C, jak również związki siarki o właściwościach antybakteryjnych.

Rzodkiewka jest wytrzymałą na przymrozki, dlatego można uprawiać ją zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Minimalną temperaturą potrzebną do kiełkowania jest wartość 4 stopni Celsjusza. Najlepiej jednak jeśli występuje 8 stopni. Z kolei jeśli panuje temperatura powyżej 18 stopni, to może dojść do nadmiernego wzrostu liści oraz parcenia miąższu.

Miejsce, w którym posadzimy rzodkiewkę powinno być dobrze naświetlone. Dostęp do światła stanowi warunek odpowiedniego uformowania się zgrubień. Rzodkiewkę najlepiej uprawiać w glebie średnio zwięzłej, o dostatecznym stopniu wilgoci o dużej zawartości materii organicznej. Najlepszym stanowiskiem pod uprawę rzodkiewki jest gleba po oborniku. W przypadku siania rzodkiewki jako przedplonu, może poprzedzić sianie pomidorów, dyni czy kukurydzy. Może być siana także jako sąsiadka sałatki, pomidora, cebuli, szpinaku, grochu, fasoli, kapusty czy marchii.

To na co powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę podczas siania rzodkiewki to bardzo dobrze nasłonecznione miejsce. Gleba powinna być żyzna i odpowiednio spulchniona. Nie należy także zapominać o jej wyrównaniu. Ziemia nie powinna posiadać zbyt wielu grud. Jej odczyn to najlepiej obojętny. Przed siewem można glebę wzbogacić o kompost i nawóz wielkoskładnikowy przeznaczony do warzyw. Trzeba mieć się na baczności jeśli stosujemy nawozy azotowe. Rzodkiewka posiada bowiem tendencję do kumulowania azotanów.