Ubezpieczenia – czy na prawdę potrzebne nam jest ubezpieczenie?
Ubezpieczenie jest umową, którą firma ubezpieczeniowa lub zakład ubezpieczeniowy zawiera ze swoim klientem. W sytuacji, gdy klientowi wydarzy się jakiś wypadek lub przytrafi się nieszczęście, które zostało opisane w polisie, zakład ma obowiązek wypłacić mu odszkodowanie w wysokości wymienionej w umowie. Klient natomiast ma obowiązek terminowego wpłacania składek ubezpieczeniowych.
Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek kroki dotyczące wyboru ubezpieczenia musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: W jakim celu chcemy się ubezpieczyć? Oraz Co chcemy ubezpieczyć? Ponadto osoba wybierająca ubezpieczyciela powinna zapoznać się z dokładną ofertą jaką oferują nam poszczególne zakłady ubezpieczeniowe. Należy porównać też oferty, nie tylko ze względu na cenę, która może się znacząco różnić, ale przede wszystkim ze względu na zawartość jaką obejmuje polisa. Porównanie to pomoże nam w wyborze ubezpieczyciela, który w swojej polisie zawrze wszystkie interesujące nas szczegóły, dotyczące naszych oczekiwań.
Ponadto zanim zostaną podpisane przez nas jakiekolwiek dokumenty, należy zapoznać się dokładnie z umową, w której zawarte będą bardzo istotne dla nas i formacje. Z umowy tej dowiemy się przede wszystkim w jakich przypadkach możemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania, w jakiej wysokości oraz jakie składki ubezpieczeniowe będziemy musieli opłacać w wyznaczonych terminach. Bardzo często w umowach ubezpieczeniowych znajduje się wiele nieznanych nam sformułowań. Nie należy tego lekceważyć i przymrużać na to oko. Jeśli napotkamy na coś, czego nie do końca rozumiemy, powinniśmy poprosić o dokładne wyjaśnienie nieznanego nam terminu lub we własnym zakresie wyjaśnić jego znaczenie. Wskutek dokładnego prześledzenia treści umowy, ominiemy nieporozumienia, które przyszłości mogłyby nas kosztować utrata pieniędzy lub brakiem odszkodowania, wynikającym ze złego zrozumienia umowy.
Istnieje bardzo wiele rodzajów ubezpieczeń. W zależności do jakiego sektora naszego życia będą się one odnosiły, możemy wyróżnić kilka ich podziałów. Pierwszym z nich są ubezpieczenia osobowe i majątkowe, kolejnym jest podział na ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, a także ostatni podział na ubezpieczenia społeczne i gospodarcze. Bardzo często możemy się spotkać z określeniem „ubezpieczenie z grupy I lub II”. Jest to ustawowy, prawny a jednocześnie najogólniejszy podział ubezpieczeń. Grupa I to ubezpieczenia na życie, natomiast do grupy II należą ubezpieczenia majątkowe oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe.
Bez względu na to którego ubezpieczenia będziemy potrzebowali w danym momencie naszego życia, powinniśmy decyzję tą dokładnie przemyśleć, a także przygotować się zanim podpiszemy umowę z wybranym prze nas ubezpieczycielem.